Напевно ви не раз чули про мікрокредитування, а можливо навіть і користувалися послугою отримання мікрокредиту. Але хто ж і з яких міркувань придумав такий вид кредитування і яка первісна ідеологія мікрокредиту? Мікрокредитування – це один з видів фінансування, суть якого є в наданні невеликих за сумою кредитів позичальникам, у котрих з будь-яких причин немає доступу до традиційних банківських кредитів.
Основну концепцію мікрокредитування розробив учений-економіст Мухамед Юнус (у 2006 році Юнус отримав Нобелівську премію миру). Юнус народився в Бангладеш, а освіту здобув у США, ставши в результаті професором економіки. У далекому 1974 році Юнус брав активну участь в програмі по боротьбі з голодом в Бангладеш. В ході цих заходів він провів глибоке дослідження і прийшов до висновку, що в багатьох випадках, навіть дуже невеликий, незначний кредит, може зіграти істотну роль в процесі виживання бідних верств населення.
У якості експерименту, який підтвердив його гіпотезу, він видав 10 перших в світі мікрокредитів з власних коштів. Першими позичальниками стали 10 бангладешських жінок, які займалися виготовленням меблів з бамбука, а загальна сума мікрокредиту склала 27 доларів. Так він вчинив, тому що виявив сумних факт – звичайні банки не були зацікавлені у видачі позик небагатим ремісникам, оскільки побоювалися високих ризиків неповернення виданих коштів.
Через 9 років, в 1983 році, Юнус став засновником банку «Грамін» (відомий також як Грамінский банк), основою діяльності якого стала видача мікрокредитів небагатим бангладешцям. За час існування банк видав кредитів на 5 мільярдів доларів, більш ніж 4 мільйонам позичальників.
Згодом банк розробив й інші види кредитування, крім мікрокредитів видаючи кредити на житло, забезпечення сільського господарства, почав приймати вклади. Модель мікрокредитування виявилася успішною і на неї звернули увагу фінансисти багатьох інших країн, в тому числі й економічно розвинених.
Особливістю мікрокредитування у 80-х роках було те, що, в основному, програми розраховувались на жінок, так як на думку фінансистів останні особливо страждали від бідності і несли на собі більшу частину витрат на сім’ю, особливо це стосувалося неповних сімей. За статистикою Грамінский банк видав жінкам близько 96% мікрокредитів.
За статистикою Міжнародного банку кількість мікрокредитних організацій в світі перевалила за 7 тисяч і число їх постійно зростає. За цей час вони обслужили близько 16 мільйонів чоловік. У листопаді 2002 року в Нью-Йорку стався історичний «Саміт з мікрокредитування», який поставив за мету до 2005 року допомогти мікрокредитами 100 мільйонам бідних сімей світу. Цю мету підтримала велика кількість відомих фінансистів і політиків світу, в тому числі й ООН.
Звичайно ж, у зазначеній ініціативі не обійшлося і без критики. Ряд фахівців висловлювали думку, що в деякі програми мікрокредитування закладений дуже високий відсоток по кредиту, а також побоювання, що мікрокредитні позики будуть виділятися за рахунок інших важливих програм в галузі освіти, охорони здоров’я та очищення питної води. Також вони стверджують, що мікрокредити в цілому здатні допомогти небагатим людям тимчасово вирішити свої фінансові проблеми, але вони не в змозі задовольнити необхідність в інфраструктурі та необхідних базових соціальних службах.
Серед проблем мікрокредитування необхідно відзначити:
На даний момент, в Україні, під мікрокредитами маються на увазі невеликі кредити (зазвичай суми до 3000-4000 грн.) на термін до 10-14 днів. Відсоток у них вищий, ніж в банках, але перед банківськими кредитами, мікрокредити мають ряд переваг:
На заповнення онлайн-анкети і схвалення заявки з видачею грошей, в обраній компанії, як правило, витрачається до 30 хвилин.
Мінімум документів і вимог:
Тепер розглянемо ситуацію, коли може стати в нагоді мікрокредит. Найпоширеніша причина, виходячи з якої сформувалися слогани мікрофінансових організацій (МФО) – брак на різні потреби до зарплати (зазвичай їх так і позиціонують «Кредити до зарплати», «Гроші до зарплати», «Позики до зарплати»). Окремо ж, необхідність може бути будь-яка:
У нашому каталозі представлені всі відомі і надійних МФО України. Для того щоб оформити і не прогадати дамо кілька порад.
Після схвалення, отримати гроші на карту або в відділенні (якщо вони є у компанії) У разі, якщо обрана компанія не схвалила вам кредит, ви можете легко оформити заявку в іншій компанії. Також рекомендуємо відправляти заявки відразу в 3-4 компанії, тоді ви зможете перед отриманням кредиту оцінити швидкість роботи і якість обслуговування та в підсумку взяти кредит у більш підходящої компанії.