ОСЦПВ (ОСАГО)

Hotline Finance
Відгуки: 0
Polis.ua
Відгуки: 0
Finance.ua
Відгуки: 0

Уявіть: водій автомобіля LADA стає винуватцем аварії, пошкоджуючи у новенький Mercedes. Для оплати ремонту винуватець може, як мінімум, залишитися без свого бюджетного автомобіля. А якщо він до того ж необхідний йому для роботи… Ситуація, в якій не побажаєш опинитися навіть ворогові. Страхування ОСЦПВ (рос. ОСАГО) або «автоцивілка» повністю позбавляє ризику опинитися в такому становищі.

ОСЦПВ – обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності

ОСАГО (рос.) – обязательное страхование автогражданской ответственности

Автоцивілка для водіїв відшкодовує збитки постраждалій стороні, компенсуючи витрати на ремонт автомобіля, в обсязі встановленому страховою кампанією. Крім матеріальних збитків, страховий поліс покриває витрати на лікування всіх пасажирів, які перебували в автомобілі постраждалої сторони на момент аварії.

Станом на жовтень 2022 року мінімальні суми покриття ризиків за полісом ОСЦПВ встановленні державою і становлять:

  • 160.000 грн. – відшкодування по майну;
  • 320.000 грн. – відшкодування за здоров’ям.

Саме такі суми покриття будуть зазначені у стандартних або як їх називають страховики у базових умовах страхування ОСЦПВ (ОСАГО).

Чи обов’язково потрібно оформляти ОСЦПВ для керування транспортним засобом?

Так, оформлення поліса є обов’язковим (Правила Дорожнього Руху. Розділ 2, параграф 2.1, пункт ґ.). В Україні заборонено керування транспортним засобом (ТЗ) без автоцивілки. Це не менш важливий документ водія, ніж права чи технічний паспорт. ОСЦПВ діє лише на території України. Якщо ви плануєте виїхати за кордон на автомобілі, необхідно оформити міжнародний страховий поліс (Зелену карту).

Пересування без поліса ОСАГО тягне за собою штраф у розмірі 425 гривень, відповідно до статті Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) 126, ч. 1.

Автоцивілка обов’язкова при використанні будь-яких ТЗ: легковий автомобіль, вантажна машина, мотоцикл, всі види автобусів, моторолер, причіп.

Як розраховується вартість ОСЦПВ та з чого вона складається?

У вільному доступі в інтернеті за 1 хвилину легко знайти калькулятор для розрахунку вартості страхового полісу. Ви можете вибрати один із двох зручних способів: розрахунок за параметрами або за номером автомобіля.

При розрахунку вартості послуг за параметрами автомобіля вам необхідно вказати такі дані: тип транспортного засобу, об’єм двигуна та місто прописки власника. Також на підсумкову суму вплине реєстрація автомобіля на європейських номерах та наявність ліцензії таксі.

Для розрахунку вартості автострахування за номером необхідно запровадити лише номер транспортного засобу та вказати місто прописки.

Якщо ви маєте пільги, про це необхідно вказати. На пільги можуть розраховувати водії, які мають посвідчення:

  • пенсійного свідоцтва;
  • учасника війни;
  • посвідчення про інвалідність 2 групи;
  • чорнобильське посвідчення (перша та друга категорії).

Які випадки не є страховими?

Існують водії, які вважають, що страховка позбавляє їх будь-якої відповідальності перед громадянами та законом. Але не завжди аварія “підпадає” під страховий випадок. Такими випадками є ситуації, коли водій на момент ДТП перебував у нетверезому стані (або інших видах сп’яніння, наприклад, наркотичному), водій залишив місце скоєння події, не мав при собі прав, аварія сталася через несправність автомобіля, винуватець не повідомив підприємство про аварію (термін регулюється законом, а не компанією).

Які документи потрібні для оформлення страхового поліса?

Для обов’язкового автострахування, компанії з надання послуг необхідно ідентифікувати клієнта та автомобіль. У переважній більшості випадків список документів для оформлення ОСЦПВ буде достатньо базовим:

  • Документ, що підтверджує особу (паспорт / ID картка / водійське посвідчення);
  • Ідентифікаційний код;
  • Техпаспорт;
  • Якщо страховка оформляється на службовий автомобіль, необхідно долучити виписку з Єдиного державного реєстру.

При розрахунку вартості зверніть увагу на моменти, від яких залежить сума!

  • Наявність пільг;
  • Чим більший термін дії страхового поліса, тим дешевша вартість кожного дня дії страховки;
  • Місто, в якому зареєстровано транспортний засіб. Чисельність населення та інтенсивність руху також впливають на вартість страховки. Адже в малонаселеному місті складніше потрапити до ДТП. Наприклад, у маленькому містечку страховка може коштувати водієві 350-500 грн., тоді як у столиці середня вартість може перевищувати цю суму в 3-5 разів;
  • Розмір франшизи. Франшиза визначає розмір відповідальності власника авто у випадках, коли він стає винуватцем ДТП. У більшості випадків клієнти зазначають поширену суму розміром 2500 гривень;
  • Оформлення страховки фізичною особою чи компанією;
  • Об’єм двигуна;
  • Тип транспортного засобу;
  • Умови використання транспортного засобу (таксі, перевезення тощо);
  • Додаткове покриття і послуги від страхової компанії;
  • “Аварійна” історія водія. За кожен рік без аварій (тільки випадки, коли водій стає винуватцем ДТП), водій отримує знижку.

Які існують особливості страховки, залежно від типу транспорту?

При страхуванні електромобілів франшиза завжди дорівнює нулю без прив’язки до ступеня пошкодження в результаті аварії. Також виплата не залежить від зносу автомобіля. Коли збитки не перевищують 5 відсотків вартості всієї машини – довідка від поліції не запитується.

Страховка на причіп є обов’язковою за чинним законодавством, оскільки він належить до категорії окремого транспортного засобу. Оформляється окремо від страховки на машину.

Вартість поліса для мотоцикла та моторолера менша, ніж на інші типи транспорту, тому що при виникненні ДТП, розмір шкоди потерпілій стороні зазвичай набагато менший.

При оформленні обов’язкового страхування на таксі необхідно переконатися, що поліс оснащений спеціальною позначкою, що дозволяє перевезення пасажирів. Вартість страховки ОСЦПВ для таксі вище на 25-35%, ніж на приватний автомобіль.

Принцип страхування автомобілів на єврономерах є абсолютно ідентичним страхуванню автомобіля на українському номері. Різниця лише у збільшеному коефіцієнті вартості при розрахунку суми страховки.

Особливості онлайн-оформлення електронного поліса ОСЦПВ:

  • Електронний страховий поліс ОСЦПВ має ту ж юридичну силу, що і паперовий. Більшість водіїв віддають перевагу е-полісу через швидке оформлення. Оформити електронний поліс можна за 5 хвилин, не виходячи з дому.
  • Сума відшкодування за електронним полісом нічим не відрізняється від суми відшкодування за паперовим;
  • Страховий поліс не обов’язково роздруковувати та возити із собою. Достатньо пред’явити його інспектору у своєму смартфоні або у застосунку ДІЯ. Після оформлення полісі інформація про нього автоматично «підтягнеться» у застосунок;
  • Пред’явити документ достатньо в будь-якій формі: електронної або паперової. Інформація про наявність страхового поліса є також у центральній базі МТСБУ;

Як обрати надійну страхову компанію для покупки автоцивілки?

Зручніше всього при виборі поліса ОСЦПВ(ОСАГО) вивчити пропозиції страхових компаній на агрегаторах, де представлені всі основні гравці ринку страхування. Завдяки цьому ви зможете:

  • Швидко порівняти пропозиції різних компаній в ракурсі ціни і додаткових послуг;
  • Почитати відгуки реальних клієнтів, дізнатися про реальні терміни виплати по страховим випадкам.

При виборі страхової зверніть увагу на наступні моменти:

  • Пряме врегулювання. Краще обрати компанію яка є учасником угоди про пряме врегулювання. У такому випадку, вам непотрібно буде спілкуватися зі страховою винуватця ДТП. Всі питання по відшкодуванню збитків вирішить ваша страхова, якщо страхова компанія винуватця теж є учасником угоди про пряме врегулювання;
  • Додаткові опції. Зверніть увагу на додаткові опції від страхової компанії. Це можуть бути: організація медичної допомоги, евакуація автомобіля при ДТП, технічна допомога в дорозі, доставка пального.