Бізнес-ідея з нуля – де знайти гроші або інвестора?

Дата: 16-07-2018 | 394 | 0
Бізнес-ідея з нуля – де знайти гроші або інвестора?

Кількість українців, які займаються і розвивають власний бізнес, становить мільйони. І досить багато людей приходять до думки, що для поліпшення якості життя не достатньо однієї зарплати, нехай навіть і високої. Ось тоді у них з'являється ідея створення власного бізнесу.

Розвиток власної справи включає в себе багато ключових моментів, один з них – гроші. У минулій статті ми розібрали де взяти гроші на розвиток діючого бізнесу.

Ця стаття в першу чергу для тих, хто вирішує питання де взяти гроші, щоб розпочати бізнес.

У першу чергу потрібно визначитися з необхідною сумою. Погодьтеся, вкладення в бізнес з відкриття роздрібної точки на ринку відрізняються від інвестицій, необхідних для виведення на ринок нового продукту.

Будемо рухатися по порядку, від малих потреб до великих відповідно до плану.

Невисокі суми вкладень

Як і говорили, для старту власної справи не обов'язково потрібні мільйони. Є багато популярних видів підприємницької діяльності, де нескладно почати з сумою 10-100 тисяч гривень. Для таких задач можуть підійти наступні варіанти.

Власні заощадження

У світовій практиці багато прикладів, коли люди працюючи на хорошій роботі, замість того щоб задовольняти свої споживчі потреби, певний час економили і збирали гроші, а потім використовували свої заощадження на розвиток власного бізнесу. Спочатку це були дрібні проекти, отриманий прибуток використовувалася для масштабування, а у підсумку вони розвивалися у великі компанії.

Взяти в борг у знайомих чи близьких без відсотків

Варіант можливий, але тут важлива етика, так як невміле розпорядження грошима і подальший крах (за статистикою 95 спроб старту бізнесу не приводять до успіху), напевно зіпсують відносини. З іншого боку, якщо Ви впевнені й родичі готові допомогти, то чому б і ні. В історії не мало успішних прикладів сімейного бізнесу.

Продати майно і вкласти в бізнес

Так робили, роблять і будуть робити незважаючи на ризик залишитися по суті на вулиці. Ми не закликаємо негайно продати все що є, але якщо є хороша ідея, то мета може виправдати засоби.

Програми кредитування без застави

Теж досить популярний варіант. У даний момент реально нескладно отримати кредит в банку близько 50-70 тис. грн., без застави, поручителів, довідки про доходи, з мінімальним набором документів. Достатньо мати постійну роботу близько 6-8 місяців (залежить від банку). Вартість такого кредиту складе близько 80-100% в рік.

Якщо Ваш офіційний дохід вище мінімально встановленого, то у банках можна отримати позику до 500.000 грн., на строк до 5 років.

Інший варіант – оформити кредитну карту. У даний момент банки досить легко схвалять карту з лімітом близько 30 000 грн. Відсотки по кредитках досить привабливі і при грамотному використанні Ви переплатите близько 40% на рік.

До речі, досить цікавий варіант – кілька кредитів або кредитних карт. Таким чином можна потенційно збільшити суму кредитування до 200 000 грн. Правда при цьому збільшиться і рівень відповідальності, адже у разі виплат, кредитна історія буде безнадійно зіпсована.

Кредит під 0%

Великі суми під масштабний проект

Якщо Вам не цікаві "дрібні" варіанти і Ви хочете зіграти по-крупному, тоді на допомогу наступні варіанти.

Кредитування під заставу майна (нерухомість, автомобіль)

Кредити під заставу – стандартна послуга більшості українських банків. Частіше за все в якості застави приймається ліквідна нерухомість (квартира, будинок, земельна ділянка). Сума кредиту залежить від вартості нерухомості і приблизно складає 50% від оціночної вартості у акредитованого суб'єкта оціночної діяльності (СОД).

Ставки за кредитом коливаються в діапазоні 20-30% річних.

Краудфандінг

Сучасний і популярний спосіб залучення інвестицій для реалізації проекту – використання краудфандинговых платформ. Як правило, це сайти, де люди пропонують інвесторам вкласти гроші в свій проект. Інвесторам може виступати як приватна особа, так і компанія.

На ймовірність отримання інвестицій з допомогою краудфандінга впливають 2 фактори:

  • Новизна і потенційна масовість самого продукту (наприклад, на відкриття точки з продажу мобільних телефонів немає сенсу шукати інвестора за допомогою краудфандінга)
  • Наявність робочої версії продукту. Інвестори охоче дають гроші на масштабування вже робочого продукту.

Основні сайти, де варто шукати краудфандінгові інвестиції:

Українські краудфандінгові платформи:

Платформи для запуску стартапів

Ринок прямих (венчурних) інвестицій

Це класичний метод пошуку інвестора. Шлях довгий і нелегкий. Для отримання інвестицій претендент звертається в спеціалізовані компанії, які спеціалізуються на пошуку інвестора або ж самі займаються інвестиціями. Обов'язкова умова – складання детального бізнес-плану з розрахунками за прийнятими правилами і вимогам.

Інвестор в цьому випадку переслідує мету вкласти гроші в перспективний проект і після його розвитку продати свою частку з певним прибутком.

Пошук бізнес-ангела

Цікавий і досить частий метод залучення інвестора. Назва "бізнес-ангел" невипадкова, так як такі інвестори готові вкладати гроші в "голий стартап" (тільки в ідею) навіть без формального бізнес-плану, повністю усвідомлюючи високий ризик невдачі.

Основна відмінність від "класичного" (венчурного) інвестора – висока ступінь залученості бізнес-ангела в сам проект та оцінка проекту не прийнятими правилами, а досить суб'єктивно. Іншими словами, бізнес-ангел інвестують, в основному, в ідею і людей, а венчурний інвестор у чітко розраховані цифри.

Для пошуку бізнес-ангела до своєї бізнес-ідеї можна скористатися ресурсами:

Гранти

Грант – це вид допомоги фізичним особам, компаніям, підприємствам від сторонніх структур, з метою здійснення господарської діяльності і собязательным контролем використання допомоги за призначенням. Грант може надаватися в грошовій або натуральній формі (обладнання, засоби виробництва, приміщення тощо). Гранти цілком можна розглядати як стартовий капітал для реалізації бізнес-ідеї.

Для отримання гранту (особливо від міжнародних організацій) потрібна грамотно обґрунтована ідея та використання наданих грошей. Основним фактором успіху є те, що ідея має дуже щільно потрапляти в контекст і пріоритет існуючої програми грантодавця.

Як правило, гранти надають державні організації та благодійні міжнародні.

В Україні найбільш цікаві гранти від міжнародних організацій ООН, Європейський Союз (ЄС), ЮНЕСКО, US AID, USIA.

Відгуки і коментарі