Кількість українців, які займаються і розвивають власний бізнес, становить мільйони. І досить багато людей приходять до думки, що для поліпшення якості життя не достатньо однієї зарплати, нехай навіть і високої. Ось тоді у них з'являється ідея створення власного бізнесу.
Розвиток власної справи включає в себе багато ключових моментів, один з них – гроші. У минулій статті ми розібрали де взяти гроші на розвиток діючого бізнесу.
Ця стаття в першу чергу для тих, хто вирішує питання де взяти гроші, щоб розпочати бізнес.
У першу чергу потрібно визначитися з необхідною сумою. Погодьтеся, вкладення в бізнес з відкриття роздрібної точки на ринку відрізняються від інвестицій, необхідних для виведення на ринок нового продукту.
Будемо рухатися по порядку, від малих потреб до великих відповідно до плану.
Як і говорили, для старту власної справи не обов'язково потрібні мільйони. Є багато популярних видів підприємницької діяльності, де нескладно почати з сумою 10-100 тисяч гривень. Для таких задач можуть підійти наступні варіанти.
У світовій практиці багато прикладів, коли люди працюючи на хорошій роботі, замість того щоб задовольняти свої споживчі потреби, певний час економили і збирали гроші, а потім використовували свої заощадження на розвиток власного бізнесу. Спочатку це були дрібні проекти, отриманий прибуток використовувалася для масштабування, а у підсумку вони розвивалися у великі компанії.
Варіант можливий, але тут важлива етика, так як невміле розпорядження грошима і подальший крах (за статистикою 95 спроб старту бізнесу не приводять до успіху), напевно зіпсують відносини. З іншого боку, якщо Ви впевнені й родичі готові допомогти, то чому б і ні. В історії не мало успішних прикладів сімейного бізнесу.
Так робили, роблять і будуть робити незважаючи на ризик залишитися по суті на вулиці. Ми не закликаємо негайно продати все що є, але якщо є хороша ідея, то мета може виправдати засоби.
Теж досить популярний варіант. У даний момент реально нескладно отримати кредит в банку близько 50-70 тис. грн., без застави, поручителів, довідки про доходи, з мінімальним набором документів. Достатньо мати постійну роботу близько 6-8 місяців (залежить від банку). Вартість такого кредиту складе близько 80-100% в рік.
Якщо Ваш офіційний дохід вище мінімально встановленого, то у банках можна отримати позику до 500.000 грн., на строк до 5 років.
Інший варіант – оформити кредитну карту. У даний момент банки досить легко схвалять карту з лімітом близько 30 000 грн. Відсотки по кредитках досить привабливі і при грамотному використанні Ви переплатите близько 40% на рік.
До речі, досить цікавий варіант – кілька кредитів або кредитних карт. Таким чином можна потенційно збільшити суму кредитування до 200 000 грн. Правда при цьому збільшиться і рівень відповідальності, адже у разі виплат, кредитна історія буде безнадійно зіпсована.
Якщо Вам не цікаві "дрібні" варіанти і Ви хочете зіграти по-крупному, тоді на допомогу наступні варіанти.
Кредити під заставу – стандартна послуга більшості українських банків. Частіше за все в якості застави приймається ліквідна нерухомість (квартира, будинок, земельна ділянка). Сума кредиту залежить від вартості нерухомості і приблизно складає 50% від оціночної вартості у акредитованого суб'єкта оціночної діяльності (СОД).
Ставки за кредитом коливаються в діапазоні 20-30% річних.
Сучасний і популярний спосіб залучення інвестицій для реалізації проекту – використання краудфандинговых платформ. Як правило, це сайти, де люди пропонують інвесторам вкласти гроші в свій проект. Інвесторам може виступати як приватна особа, так і компанія.
На ймовірність отримання інвестицій з допомогою краудфандінга впливають 2 фактори:
Основні сайти, де варто шукати краудфандінгові інвестиції:
Українські краудфандінгові платформи:
Платформи для запуску стартапів
Це класичний метод пошуку інвестора. Шлях довгий і нелегкий. Для отримання інвестицій претендент звертається в спеціалізовані компанії, які спеціалізуються на пошуку інвестора або ж самі займаються інвестиціями. Обов'язкова умова – складання детального бізнес-плану з розрахунками за прийнятими правилами і вимогам.
Інвестор в цьому випадку переслідує мету вкласти гроші в перспективний проект і після його розвитку продати свою частку з певним прибутком.
Цікавий і досить частий метод залучення інвестора. Назва "бізнес-ангел" невипадкова, так як такі інвестори готові вкладати гроші в "голий стартап" (тільки в ідею) навіть без формального бізнес-плану, повністю усвідомлюючи високий ризик невдачі.
Основна відмінність від "класичного" (венчурного) інвестора – висока ступінь залученості бізнес-ангела в сам проект та оцінка проекту не прийнятими правилами, а досить суб'єктивно. Іншими словами, бізнес-ангел інвестують, в основному, в ідею і людей, а венчурний інвестор у чітко розраховані цифри.
Для пошуку бізнес-ангела до своєї бізнес-ідеї можна скористатися ресурсами:
Грант – це вид допомоги фізичним особам, компаніям, підприємствам від сторонніх структур, з метою здійснення господарської діяльності і собязательным контролем використання допомоги за призначенням. Грант може надаватися в грошовій або натуральній формі (обладнання, засоби виробництва, приміщення тощо). Гранти цілком можна розглядати як стартовий капітал для реалізації бізнес-ідеї.
Для отримання гранту (особливо від міжнародних організацій) потрібна грамотно обґрунтована ідея та використання наданих грошей. Основним фактором успіху є те, що ідея має дуже щільно потрапляти в контекст і пріоритет існуючої програми грантодавця.
Як правило, гранти надають державні організації та благодійні міжнародні.
В Україні найбільш цікаві гранти від міжнародних організацій ООН, Європейський Союз (ЄС), ЮНЕСКО, US AID, USIA.