Чому вибухають побутові газові балони: основні правила безпеки

Дата: 09-12-2022 | 1689 | 0
Чому вибухають побутові газові балони: основні правила безпеки

У будинках з електричними плитами під час довгих відключень електроенергії завжди на одну проблему більше, бо немає можливості приготувати і навіть погріти їжу. Внаслідок цього містяни почали активно використовувати газові туристичні та побутові балони. Внаслідок цього все частіше стали з'являтись повідомлення про вибухи у квартирах.

Ми не закликаємо відмовитися від газу, проте треба пам'ятати базові правила безпеки при користуванні газовим обладнанням. Отже, розглянемо що може призвести до вибуху газового балону.

Витік газу з балону

Перша небезпека - це неконтрольований витік газу - після досягнення певної концентрації газу (у межах 5-15% від об'єму приміщення) достатньо однієї іскри щоб стався вибух і, як наслідок, пожежа. При цьому для досягнення концентрації, що може спричинити загоряння достатньо туристичного балончика на 220г в маленькій зачиненій кухні. Основні причини витоку газу:

  • неконтрольоване загашення полум'я внаслідок протягу чи переливання рідини з каструлі під час кипіння. Дуже важливо під час приготування на газу не відлучатися від плити навіть на кілька хвилин;
  • несправне обладнання, що може давати витік газу, навіть якщо вимкнені конфорки. Радимо після закінчення приготування перекривати вентиль на балоні та від'єднувати балон у туристичних плитках;
  • неякісне з'єднання плити з балоном також може дати витік газу.

Надлишкова заправка балону газом

Друга небезпека - розрив балона внаслідок надлишкового заправлення скрапленим газом. Тут треба зрозуміти, що заправляти газовий балон необхідно орієнтуючись не на об'єм, який зазначають продавці у літрах, а на вагу газу. Газ має досить високий коефіцієнт теплового розширення, тому 25 літрів, заправлених за температури -20°С можуть суттєво розширитися в об'ємі у приміщенні з температурою +25°С. Це розширення створить надлишковий тиск у балоні, який може вибухнути не витримавши тиску.

Зверніть увагу при покупці балону, що виробник на самому балоні зазначає тільки максимальну вагу газу, який можна заправляти, а об'єм який зазначає продавець, то об'єм самого балону, а не газу який туди можна заправити.

Газовий балон 11 кг

 

Тепер подивимось, скільки реально літрів газу пропан-бутан 50/50 "вміститься" в 11 кг при різних температурах, використовуючи довідкову інформацію:

-20°С -10°С 0°С +10°С +20°С

18.8 л (584 г/л)

19.1 л (574 г/л) 19.5 л (574 г/л) 20 л (549 г/л) 20,5 л (536 г/л)

Важливо! Ще раз підкреслимо, що продавці зазначають об'єм балону, а не газу який можна заправити (скоріш за все з маркетингових міркувань). Якщо ви заправите на морозі 27 літрів у балон з позначкою 11 кг, то нічим добрим це не скінчиться.

Порада: якщо заправляєте газ при низьких температурах для використання в теплому приміщенні, заправляйте не більше 60% максимального об'єму, зазначеного продавцем.

Кредит під 0%

Довідкова інформація: вага 1 літру різних сумішей газу при різних температурах

У таблиці наведена довідкова інформація про вагу 1 літру скрапленого газу в кілограмах. Верхній рядок - температура навколишнього середовища в градусах Цельсія. Лівий стовпчик - співвідношення газової суміші пропан/бутан.

Вага 1 літру скрапленого газу (пропан-бутан) при різних температурах

Наприклад, необхідно заправити балон з максимальною вагою заправки 8 кілограм газовою сумішшю 60/40 при температурі -10°С. Для цього треба використати формулу:

V = Mm / Сrt

V - максимальний об'єм газу для заправки;
Mm - максимальна вага газу, зазначена виробником балону;
Crt - вага 1 літру газу для заданої суміші і температури.

Для наших умов об'єм буде такий:

V = 8 кг / 0,567 л/кг = 14,11 л

Сподіваємось, наші поради допоможуть вам бути обачними й уникнути біди при використанні газових балонів. Якщо у вас виникли питання або ви маєте зауваження, напишіть їх у коментарях до статті.

Довідкова інформація про заправку балонів типової місткості

У таблиці зазначені об'єми газу в літрах, які можно безпечно заправити у типові газові балони, що є у продажу в магазинах України. Дані наведено в залежності від максимальної ваги газу, яку зазначає виробник і температури навколишнього середовища.

Наприклад, в балон з максимальною вагою газу 5 кг, при температурі 0°С рекомендується заправляти 8.9 літрів газу.

Кількість літрів газу, який можна заправляти в різні балони

Зверніть увагу на перший рядок. 23 кг., це максимальна вага газу, яку можна заправляти в балони 50 літрів радянського зразку.

Відгуки і коментарі