Як війна в Україні вплинула на мікрокредитування і що чекати після її завершення

Дата: 20-10-2022 | 214 | 0
Як війна в Україні вплинула на мікрокредитування і що чекати після її завершення

Війна – це страшне явище, яке так чи інакше торкається всіх сфер життя людини. Окрім невимовно страшних новин та постійних обстрілів війна також сильно впливає й на фінансовий ринок. Постійний ріст цін разом з масовою втратою роботи тисячами громадян створюють жахливі умови для зростання економіки. Водночас кредитні установи намагаються хоч якось полегшити життя своїм клієнтам, даючи їм кредити та позики.

З початком війні фінансовий ринок зазнав високого рівня падіння, а компанії були змушені працювати в надскладних умовах. Торкнулася війна й сфери мікрокредитування.

Що таке мікрокредити?

Мікрокредити – це кредити, які видаються на невеликий строк (2-3 тижні) та відносно невелику суму (пордяка 1000-2000 гривень). Послугами мікрокредитування користуються позичальники, які з тих чи інших причин не мають змогу звернутися до звичайного банку або хочуть отримати невелику суму достатньо швидко. Народна назва мікрокредитів - “кредити до зарплати”

Мікрокредитування стало популярним в Україні приблизно 10 років тому. Послуги з мікрофінансування і раніше надавалися на теренах нашої держави, але за останні 2-3 роки цей тип фінансування став неймовірно популярним.

Чому мікрокредити стали такими популярними

Мікрокредит – це кредит, розмір якого, зазвичай, не перевищує розміру мінімальної заробітної плати. Кредит такого формату дуже зручний, адже у позичальника є змога отримати його дуже швидко, з мінімальним набором документів і з мінімальними вимогами з боку кредитора. Основною метою такого кредитування є фінансова допомога людям, які тимчасово потрапили у скрутне фінансове становище і саме зараз їм необхідна мінімальна фінансова допомога.

Наразі послуги з мікрокредитування надають десятки компаній. Кожна окрема організація має свої власні вимоги та критерії кредитування, це також стосується й нарахування процентів. За останній час кількість компаній, які надають послуги з мікрокредитування зросла, в той час, як умови самого кредитування стали ще більш вигідними для користувачів. Ринок мікрокредитування був одним з найперспективніших серед інших, але як ми знаємо, почалася війна.

Кредит під 0%

Як війна вплинула на мікрокредитування?

На початку статті ми вже згадували про те що вона торкається абсолютно всіх сфер життя й банківська справа не виняток. Якщо до її початку ринок мікрокредитування розвивався кожного дня, а кількість позик постійно зростала – то зараз, на жаль, ситуація значно погіршилася.

Офіційні цифри (Opendatabot.ua) кажуть про те, що у другому кварталі 2022 року кількість договорів на мікрокредитування зменшилася у 12 разів, у порівнянні з показниками мікрокредитів минулого року.

Кількість договорів на мікрокредитування

Не оминула стороною війна й розміри мікрокредитування. Зазначається, що середня сума позики у другому кварталі цього року знизилася на 28%.

Середня сума мікрокредиту, грн

При цьому сумарна заборгованість по мікрокредитам скоротилася на 18%.

Заборгованість за мікрокредитами, млрд. грн

Таким чином, можна дійти до висновку що наразі ситуація на ринку мікрокредитування дестабілізована, а перспективи до яких йшло безліч компаній з мікрокредитування, на жаль, відкладені на невизначений час. Але що ж очікує ринок мікрокредитування після війни?

Що очікує мікрокредити після війни

Не дивлячись на те що зараз прогноз на ринку мікрокредитування невтішний – на думку експертів є всі шанси, що після війни цей ринок стане ще більшим, ніж був до неї.

На користь таких висновків каже приклад кризи 2014-2015 років, коли фінансові проблеми та початок антитерористичної операції лише стимулював ринок мікрокредитування, даючи змогу новим гравцям посісти своє місце.

Враховуючи всі особливості банківської справи в Україні, а також простоту та доступність мікрокредитування, з усією відповідальністю можна сказати, що не дивлячись на занепад під час війни – після неї ринок мікрокредитування чекає найбільший бум в історії банківської справи.

Відгуки і коментарі