Коронавірус 2020: що потрібно знати кожному?

Дата: 01-02-2020 | 203 | 0
Коронавірус 2020: що потрібно знати кожному?

Епідемія коронавірусу, що спалахнула в китайському місті-багатомільйоннику Ухань, паралізувала страхом практично весь світ. З огляду на несприятливу історію країни з вірусними епідеміями за останні 15 років, влада Китаю кинули всі сили на придушення коронавірусу, а в світі тимчасово перестали навіть приймати посилки з товарами з Піднебесної.

Наскільки насправді небезпечний вірус і чому навколо нього стільки паніки?

Що таке коронавіруси і чим вони небезпечні?

Коронавіруси відомі науці ще з 1965 року. Це група так званих ветеринарних вірусів, оскільки їх базовими носіями є різні види ссавців, а також змії. Вірусологи визначають 39 штаммів коронавірусів, більшість з яких неагресивні навіть для тварин. До недавнього часу коронавіруси практично ніяк себе не проявляли – у весняний період фіксувались поодинокі випадки масових заражень тварин на фермах. І лише в 2002 році коронавірус був вперше діагностований в організмі людини, після чого його почали ретельно вивчати.

Експерти вважають, що сталася рекомбінація раніше відомого вірусного штамму. Іншими словами, вірус мутував і зміг підселятися в людський організм як один з нових видів свого носія. З огляду на те, що в сучасній науці практично відсутні знання про зараження людини коронавірусами, вірусологи й лікарі не можуть передбачити його точну поведінку.

Звідки взявся коронавірус 2020?

Багато хто задається питанням, чому черговий вірусний спалах стався саме в Китаї. Важливо розуміти, що офіційне повідомлення про епідемію з'явилось 21 січня. Але перші зараження не відбулися у 2020 році. Інкубаційний період коронавірусу становить 14 днів, про перші ж поодинокі зверненнях людей були відомі ще на початку грудня. Тому штамм нового вірусу носить назву 2019-nCoV.

Поширюватись епідемія почала з екзотичного ринку в Ухані, де в одному місці продають м'ясо найрізноманітніших тварин – від курей до вовченят. Вірусологи довели, що новий штамм вірусу є рекомбінантним, тобто в ньому знайдені окремі фрагменти ДНК і свині, і кажана, і змії. Саме поєднання нових частин генетичного матеріалу дозволило вірусу освоїти й нові способи поширення – тобто навчитися підселятись до людини.

Як проявляються симптоми коронавірусу в людей?

  • Гарячковий стан.
  • Стрімкий розвиток сухого кашлю.
  • Сильний головний біль.
  • Фізична слабкість через високу інтоксикацію.
  • Задишка і поверхневе дихання.
  • Часті ускладнення у вигляді пневмонії та ниркової недостатності.

Хто знаходиться у групі ризику?

У перші дні після повідомлення про нову епідемію світ був охоплений панікою. В Ухані вулиці були абсолютно порожніми, а люди ходили виключно в масках. На сьогодні лікарями чітко встановлено, що коронавірус практично не передається повітряно-крапельним шляхом. По-перше, це означає, що носіння масок абсолютно невиправдане. По-друге, якщо біля вас пройде людина, яка є носієм коронавірусу, ви навряд чи заразитеся.

Кредит під 0%

Чому ж почалася епідемія?

Справа в тому, що із 2800 заражених у перший тиждень померло близько 80 осіб. Всі вони були переважно людьми похилого віку, у кожного з пацієнтів були діагностовані важкі хронічні форми різних захворювань: цироз печінки, цукровий діабет, туберкульоз. Тобто смертність при зараженні коронавірусом наступала у випадках, коли в людини був сильно ослаблений імунітет.

Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що зараження коронавірусом при дистанційному спілкуванні з хворим малоймовірне. Встановлено 16 випадків передачі вірусу від людини до людини – і в кожному з них має місце прямий тілесний контакт. Наприклад, зараження в колі сім'ї або передача медперсоналу, який доглядав в Ухані за хворими, оскільки коронавірус передається через орально-фекальний механізм.

Запобіжні заходи:

  • Як можна частіше мийте руки з милом.
  • Використовуйте дезінфікуючі розчини для дому, офісу.
  • Регулярно провітрюйте приміщення.
  • Уникайте скупчення людей.
  • На вулиці не торкайтесь брудними руками слизових (очі, рот, ніс).

Зверніть увагу! Коронавірус стійкий лише в організмі носія. Але він не передається через посилки з Китаю та екзотичні фрукти, доставлені з цієї країни.

Що робити, якщо з'явились симптоми?

Необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-терапевта чи інфекціоніста. Вже при первинному огляді фахівець визначить, чи має місце зараження вірусної етіології. Для підтвердження або спростування діагнозу хворому будуть призначені відповідні лабораторні дослідження.

Важливо знати, що будь-які види вірусів, включаючи типовий для нас сезонний грип, становлять небезпеку через стрімке зростання токсинів в організмі. Тому перші ж симптоми захворювання не можна пропускати, а тим більше займатися самолікуванням.

Відгуки і коментарі