Захоплююча подорож Поділлям. Частина II – геологічна

Дата: 22-07-2020 | 281 | 2
Захоплююча подорож Поділлям. Частина II – геологічна

Лугова

Ось упав метеорит...

Спочатку буде трохи геології та складних термінів. Це допоможе в подальшому розібратися, чому важливо знайомити дітей саме з геологічною пам'яткою, кратер якої діаметром близько 7 км, а глибина 800 м.

Іллінецька імпактна структура (Іллінецька астроблема) розташована за 50 км від Вінниці, в Іллінецькому районі, в басейні р.р. Собика і Собу, в сел. Лугова.

Термін імпактити відомий тим, хто володіє англійською: impact – удар, зіткнення – це переплавлена при ударі та вибуху метеорита гірська порода, що складається зі щільного чи пухирчастого скла, в яке занурені уламки різних гірських порід і мінералів. В імпактитах серед інших мінералів виявлений і алмаз.

Выветрелые породы

Перші згадки про незвичайні гірські породи, поширені в цьому районі, наведені в роботах К.М. Феофілактова і В.Ю. Тарасенка в другій половині XIX ст.

Астроблеми – вибухові структури, в будові яких беруть участь імпактити, – в Україні виявлені в межах Українського щита (Белилівська, Іллінецька, Терновська, Зеленогайська та ін.) і на південно-західному схилі Дніпровсько-Донецької западини (Оболонська, найбільша). Тільки з Белилівською астроблемою пов'язане єдине в Україні родовище технічних алмазів імпактного генезису.

Вік Іллінецького кратера був визначений вченими ІГФМ у 1972 р. у 400 млн. років (в геологічному обчисленні – це ранній девон), а в 2004 р. вчені Гельсінського університету уточнили його: 445 млн. років, тобто пізній ордовик. Уявіть собі: наземних рослин ще немає, флора представлена ​​водоростями – синьо-зеленими, зеленими і багрянками. У морській фауні панують трилобіти і гігантські головоногі...

Пруд с гусями

У 1984 р. в Москві проходила 27а Сесія Міжнародного геологічного конгресу. Організатори підготували для його учасників кілька геологічних екскурсій – до Конгресу, всередині його і після завершення Сесії. Серед них – екскурсії й Україною: в Гірському Криму, на Донбасі та на Іллінецький метеоритний кратер.

До речі, в 2018 р Іллінецька імпактна структура отримала охоронний статус як пам'ятка місцевого значення – «Іллінецький кратер», а раніше – поетичну назву «зоряна рана».

Метеоритный кратер

Слід зауважити, що у Луговій є ще один цікавий об’єкт – виїмки, схожі на печери у вивітрілих глинах.

Кредит під 0%

Жорнище

Археологами встановлено, що ще в 3 столітті нашої ери племена черняхівської культури добували імпактити з метою виготовлення жорен, що використовувалися у млинах для перемелювання зерна в борошно.

Указатель села

Кар'єр увічнений на гербі села, оскільки жорна звідси поставлялися на все правобережжя України.Пам’ятник жорнам встановлено на в’їзді до села. Проте він має невеличкий розмір та ще й вибілений вапном.

Відгуки і коментарі

Аватар
yasya310