Окрім ставки Гітлера «Вервольф», православних храмів та монастирів, костьолів, скіфського городища, садиби відомого російського лікаря Михайла Пирогова, видовищного шоу фонтану «Рошен», куди організовують екскурсії з Києва, на Вінничині є куточки, заради яких варто приїхати на кілька днів. Витративши свій дорогоцінний час, Ви збагатитесь історією й надихнетесь природою щедрої землі.
У Вороновиці крім Музею історії авіації та космонавтики, в маєтку Грохольських є кімната пам’яті відомого кобзаря Володимира Максимовича Перепелюка, відомого своїм неповторним речитативом та довгою працею провідним солістом-бандуристом в хорі ім. Г.Г. Верьовки.
У 1939 р. в Інституті фольклору та етнографії АН УСРС відомий професор музикознавець Грінченко М.О. визнає пісні Володимира Максимовича Перепелюка визначним явищем української народної музично-поетичної творчості.
Знімався у документальному кіно, а також художніх фільмах, в деяких навіть не доводилося застосовувати грим, настільки колоритним був його образ лірника.
На основі щоденників, в яких висвітлюються одвічні проблеми кумовства та пияцтва, випущено книги.
Окрім того, що музей знаний і в нас, і за кордоном на його базі щорічно проводиться Фестиваль кобзарського мистецтва «Струни вічності».
Самому ж маєтку у 2020 році виповнюється 250 років, 195 років з дня народження О.Ф. Можайського.
Неподалік палацу – однойменний ресторан Можайський, де подають страви великими порціями, свіжі та смачні. З холодними вином і гарним обслуговуванням.
Багата трагічними подіями історія спіткала містечко Брацлав. Нині ж він може похвалитися костелом у стилі бароко 1884 р. та не менш відомою, ніж в Умані, могилою раббі Натана, ученика раббі Нахмана на древньому єврейському кладовищі на пагорбі, з якого відкривається захоплююча панорама Південного Бугу.
Хасидська течія так і має назву брацлавського (бреславського) хасидизму, основоположник якого раббі Нахман похований в Умані. Проте, до місця паломництва хасидів входить й Брацлав, так само як до книги В. Лукіна «Сто еврейских местечек Украины».
Збереглися також потужні млини і пакгаузи підприємця Янкеля Солітермана. Вже на той час (1907 р.), млини працювали за допомогою трьох водяних турбін та дизельного двигуна.
Люди в містечку щирі й привітні.
Окрім палацу Потоцьких до Тульчина варто навідатись заради ЛеонтовичАртКварталу, на честь відомого автора Щедрика, про що сповіщає арка на в’їзді: «Вас вітає Тульчин – батьківщина Щедрика».
Дорога від палацу, що й досі реставрується, до собору, перетворилась на справжній витвір вуличного мистецтва. Труба, рояль, контрабас у людський зріст та музейно розмальовані будиночки місцевих мешканців вздовж – ось що супроводжує Вас. Окрім художніх лавок, містечко стає сучасним й завдяки зупинці громадського транспорту – у вигляді великої парасолі, й муралам на торцівці будинків.
Холодний лимонад чи квас – є де випити, за піцою також не варто далеко ходити.
Якщо колись Немирів був столицею гетьмана Ю. Хмельницького, то зараз містечко відоме на весь світ лікеро-горілчаним заводом ТМ «Nemiroff» та санаторієм «Авангард», заснованим у 1921 р. – пам’ятником садово-паркового мистецтва площею 86 га. Він розташувався на місці садиби XIX століття. Сюди приїжджають підтримувати здоров’я з Німеччини та інших країн завдяки тому, що тут дешеве та якісне лікування.
Любителям біографій цікаво буде відвідати музей «Літературна Немирівщина». М.О. Некрасов, вже згаданий композитор М.А. Леонтович, М. Вовчок – неповний перелік відомих та геніальних митців подільського краю та немирівчан.
Варто зупинитись у прохолодних корпусах палацу Щербатової, аби впевнитись у якості санаторно-курортного лікування з власного досвіду та, можливо, з часом привезти туди своїх батьків.