Підводні камені безготівкового світу

Дата: 22-10-2019 | 217 | 0
Підводні камені безготівкового світу

Пропонована стаття – переклад статті «These are the pitfalls of a cash-free society», опублікованій 2 травня 2019 р. на порталі Всесвітнього Економічного Форуму. Автор статті - Розамонд Хатт. У статті аналізується досвід Швеції, що вважається самим безготівковим суспільством у світі, йдеться про небезпеки повної відмови від готівки.

Вуличні музиканти, бродячі актори, бездомні, що приймають безконтактні платежі. Магазини, кафе і ресторани більше не приймають готівку. Парафіяни роблять цифрові грошові перекази своїм церквам замість того, щоб кидати банкноти або монети в ящик для пожертвувань.

Ці сценарії швидко стають реальністю в країнах, що йдуть до безготівкового майбутнього. Однак у такого суспільства є підводні камені.
Поспішний перехід на цифрові платежі може призвести до ризику для найбільш вразливих груп людей. Це показав незалежний звіт про використання грошових коштів, опублікований у Великобританії.

При складанні звіту дослідники звернулися до банків, груп споживачів і міжпартійної комісії в Швеції, яка вважається самим безготівковим товариством у світі. У звіті підкреслено важливість і актуальність підготовки до переходу на цифрову економіку.

Половина шведських роздрібних торговців розраховує припинити роботу з готівкою до 2025 року. IKEA, найбільша компанія з торгівлі меблями, в минулому році випробувала свій перший безготівковий магазин. Грошові кошти в обігу скоротилися до 1% ВВП.

П'ята частина шведів більше не знімає готівку, і лише 13% повідомили, що використовували їх для недавньої покупки у порівнянні з 40% в 2010 році.

близько 85% транзакцій в Швеції відбувається за допомогою карток, онлайн або Swish, платіжного додатка для смартфона. Використання готівки скоротилося настільки швидко, що за прогнозом заступника керуючого Центрального банку Швеції Сесілії Скінгслі країна може стати безготівковою протягом трьох-п'яти років.

Соціальні витрати

На тлі безлічі переваг цифрових платежів - простоти використання, можливості скорочення витрат підприємств, неможливість ухилення від сплати податків, корупції та організованої злочинності - зростає занепокоєння з приводу тих, хто не має кредитних карток або банківських рахунків, відчуває труднощі з використанням смартфонів і комп'ютерів для банківських операцій і платежів, не має доступу до широкосмугового і мобільного зв'язку.

Особливо вразливі пенсіонери, недавні іммігранти, інваліди і жителі сільської місцевості. Тому, поки немає готового вирішення проблеми, центральний банк Швеції рекомендував всім банкам продовжувати пропонувати касові послуги.

У звіті під назвою «Огляд доступу до готівки» говориться, що досвід Швеції «змальовує небезпеку сліпого переходу до безготівковим суспільству: мільйони людей можуть опинитися поза економіки і зіткнутися з підвищеними ризиками ізоляції, експлуатації, заборгованості та зростаючими витратами».

За словами Скінгслі, одним з можливих варіантів для Швеції є електронна крона, яка стане цифровою валютою з конвертацією 1: 1 до звичайної крони, що зберігається на рахунку в Ріксбанку або локально, на карті, в мобільному додатку. Технологія вже доступна.

Кредит під 0%

Планування безготівкового світу

Згідно з дослідженням PwC, майже половина світових цифрових платежів в 2017 році була проведена в Китаї, де такі додатки, як Alipay і WeChat Pay, дозволяють споживачам оплачувати практично всі зі своїх смартфонів. Прийняття QR-кодів і вибух електронної комерції призвели до скорочення використання готівки, особливо в міських районах Китаю.

У Сполучених Штатах виникають побоювання з приводу падіння готівки. Філадельфія, де майже 13% населення не мають банківського або ощадного рахунки, ухвалила новий закон, що вимагає від роздрібних продавців (за деякими винятками) приймати готівку, а в Нью-Джерсі підготовлений законопроект, що забороняє безготівкові магазини по всьому штату. Нью-Йорк, Вашингтон, Сан-Франциско і Чикаго розглядають аналогічне законодавство.

Але в інших частинах світу, таких як Індія, уряд зробив рішучі дії, щоб приборкати готівку, щоб протистояти ухилення від сплати податків і корупції. У 2016 році прем'єр-міністр Нарендра Моді відразу оголосив банкноти в 1 тисячу і 500 рупій недійсними, щоб вирішити проблему безподаткових «чорних грошей».

Десять років тому готівкові гроші використовувалися в шести з десяти платежів у Великобританії, зараз - в трьох з десяти. Огляд «Доступ до готівкових грошей» показує, що Великобританія може досягти рівня безналичности у Швеції через 10-15 років, але попереджає, що країна ще не готова.

У звіті міститься п'ять рекомендацій:

  1. Гарантуйте доступ до готівкових коштів до тих пір, поки вони потрібні людям;
  2. Переконайтеся, що споживачі можуть продовжувати використовувати готівку;
  3. Створіть більш ефективну, дієву і стабільну оптову касову інфраструктуру; < / li>
  4. Зробіть цифрові платежі опцією для всіх;
  5. Забезпечте спільний нагляд і регулювання грошових коштів.

Після того, як інфраструктура зникла або спільноти постраждали, відновлення дуже складно», - йдеться у звіті. «Але якщо ми будемо діяти зараз, ми зможемо зробити кроки, щоб не допустити заподіяння шкоди, і підготуватися до практично безготівковим світу без шкоди для суспільства та економіки».

Відгуки і коментарі