Звітність благодійних фондів України: хто і як показують свої витрати та надходження?

Дата: 28-12-2022 | 636 | 0
Звітність благодійних фондів України: хто і як показують свої витрати та надходження?

Без сумніву, Україну 21 століття можна розділити на Україну до 24 лютого 2022 і Україну після 24 лютого. Повномасштабне вторгнення немитих істот з мокшанських болот не залишило байдужими всіх громадян нашої країни. Сотні тисяч вступили до лав Сил Оборони, мільйони людей мобілізувались задля допомоги захисникам країни. Підприємці, артисти, медики, енергетики, фермери, комунальники, представники всіх професій включилися в боротьбу на своїх місцях. Звісно ж, логічним став той факт, що максимально активізувалась робота волонтерів і благодійних фондів, які роблять значний внесок в допомогу Силам Оборони. Вони збирають сотні мільйонів гривень пожертвувань від громадян як нашої країни, так і за кордоном.

Однак, у ЗМІ періодично спалахують скандали з приводу прозорості використання відомими благодійними фондами зібраних коштів. Зі свого боку зазначимо, що у багатьох випадках це виявляється або кремлівське ІПСО або банальна "заказуха". Також зазначимо, що на нашу думку, благодійні фонди у будь-якому випадку повинні надавати у публічний доступ звіти по своїх витратах (звісно ж, якщо це не якесь секретне замовлення для Головного управління розвідки на кшталт "чорного ящику"). Тому у цій статті спробуємо розібратися які благодійні фонди відкрито і прозоро надають у публічний доступ звіти про свої витрати.

Для початку приведемо перелік основних відомих благодійних фондів України, які будут фігурувати у даній статті:

  • ПОВЕРЕНИСЬ ЖИВИМ
  • Фонд СЕРГІЯ ПРИТУЛИ
  • NOVA UKRAINE
  • RAZOM FOR UKRAINE
  • Фонд Петра Порошенка & ГО "Справа Громад"
  • UNITED 24
  • KSE Foundation
  • КОРПОРАЦІЯ МОНСТРІВ

ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ

ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ один з найбільших та найвідоміших українських благодійних фондів. Фонд заснував у 2014 волонтер і громадський діяч Віталій Дейнега. З 2020 року у фонді головує військовий  і волонтер Тарас Чмут. На сайті фонду присутня у публічному доступі звітність  фонду ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ по надходженням і витратам. У розділі звітності можна знайти детальні звіти по витратах із зазначенням окремих позицій, так і всі надходження, де за допомогою фільтра можна знайти і свій внесок.

Фонд Повернись Живим Звітність

Фонд Повернись живим - звітність по надходженням

Фонд Повернись Живим - детальна звітність по витратах

Фонд СЕРГІЯ ПРИТУЛИ

Благодійний фонд відомого українського актора, телеведучого, продюсера, політичного діяча і волонтера Сергія Притули. На сайті фонду знайти звітність і деталізовану інформацію про витрати або надходження не вдалося. На головній сторінці сайту публікуються поточні проекти, про які можна почитати інформацію або зробити свій внесок. Наше питання про звітність на сторінці фонду у Фейсбук було проігнороване. Також зазначимо, що запитання про звітність Фонду Сергія Притули у коментарях до постів також ігноруються або видаляються.

Фонд Сергія Притули

NOVA UKRAINE

Благодійна організація, що створена у США у 2014 році після подій Євромайдану і вторгнення лаптестану в Україну. Звітність американського фонду публікується за посиланням https://novaukraine.org/about-us/reports/ у вигляді релізів з текстом і інфографікою.

Звітність фонду Нова Юкрейн

Фонд RAZOM FOR UKRAINE

Україно-американська благодійна організація, яку засновано у 2014 році. Звітність публікується на сторінці https://www.razomforukraine.org/ua/pro-nas/richni-zvity/ після закінчення календарного року. Формат звітів - інформаційні промо-матеріали без деталізації надходжень і витрат.

Звітність фонду Razom for Ukraine

Razom for Ukraine звіт за 2021 рік

Фонд Петра Порошенка & ГО "Справа Громад"

Благодійна фундація під патронатом 5-го Президента України Петра Порошенка. Власне фонд Порошенка існує як окрема структура, але пропонує робити пожертви саме через сайт ГО "Справа Громад". На сайті організації звітність відсутня. Наше питання через фейсбук-сторінку фонду було проігнороване.

Переписка з фондом Справа громад

Кредит під 0%

UNITED 24

UNITED 24 - глобальна благодійна ініціатива по збору коштів на підтримку України. Ініціативу запущено Президентом України Володимиром Зеленським. Станом на кінець грудня 2022 року UNITED 24 зібрала близько $255 млн. Амбасадорами ініціативи стали відомі українські та іноземні персони. Звітність по всіх ініціативах публікуються на головній сторінці сайту у вигляді детальних документів у яких зазначаються щоденні надходження і витрати на різні позиції.

Фонд United24 - надходження

Фонд United24 - витрати

KSE Foundation

Благодійний фонд KSE (Kyiv School of Economics) було засновано у 2007 році як дочірню інституцію некомерційної корпорації у США, від початку робота фонду була спрямована на надання стипендій для талановитої молоді. Після повномасштабного російського вторгнення KSE Foundation залучає фінанси на благодійну допомогу для українців. Звітність про роботу фонду можна знайти за посиланням https://foundation.kse.ua/reports/. Фонд публікує щомісячні звіти діяльності із зазначенням надходжень і витрат. Також публікуються регулярні аудиторські звіти і звіти до податкових органів США.

KSE Foundation - звітність

KSE Foundation - звітність

КОРПОРАЦІЯ МОНСТРІВ

Благодійний фонд Корпорація монстрів офіційно зареєстрований У 2017 році. Однак, стартом діяльності фонду  став 2014 рік, після анексії Криму і початку війни з російським окупантами на сході України. У той час фонд Корпорація монстрів активно надавав допомогу переселенцям з окупованих територій. Деталізовані звіти роботи фонду можна найти за посиланням https://monstrov.org/otchety/.

Витрати фонду Корпорація Монстрів

Висновки

Як ви можете побачити, що в цілому, за деякими виключеннями, благодійні фонди ведуть прозору роботу і публічно показують всі свої надходження і витрати.

Відгуки і коментарі